суббота, 2 февраля 2013 г.

Урок 3
Тема. Ноосфера. Еволюція уявлень про місце
людини в природі. Історичні етапи
взаємодії суспільства і природи
та їх екологічні особливості.
Масштаби й наслідки антропогенного
впливу на природне середовище
на сучасному етапі
                                                        Практична робота
«Аналіз особливостей історичних етапів
взаємо дії суспільства і природи».
Мета: сформувати уявлення про ноосферу як екологічно стабільне суспільство і необхідну
умову розвитку людства; з’ясувати особливості впливу людського суспільства на
біосферу на різних етапах взаємодії людини і природи; розвивати вміння вста-
новлювати причинно-наслідкові зв’язки, удосконалювати вміння застосовувати
теоретичні знання на практиці; формувати екологічно цілісну орієнтацію в плані
взаємин людини і навколишнього природного середовища.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: дати визначення поняттю «ноосфера»;
назвати та пояснити умови становлення та існування ноосфери; схарактеризувати
історичні етапи взаємодії суспільства і природи та вказати їх екологічні особли-
вості; аналізувати наслідки змін і перетворень природних процесів і компонентів
природи антропогенною діяльністю; дати власну оцінку масштабам і наслідкам
антропогенного впливу на природне середовище на сучасному етапі.
Обладнання та матеріали: портрет В. І. Вернадського, таблиці, схеми на дошці, роздатковий
дидактичний матеріал.
Базові поняття та терміни: біосфера, ноосфера, антропогенний вплив.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи навчання: інтерактивні, пояснювально-ілюстративні — бесіда, розповідь; репродуктивні,
частково пошукові, проблемні, творчі.

Структура уроку
I. Організаційний етап . . . . . . . . . . . . . . 1 хв
II. Перевірка домашнього завдання . . . . . . . . . . . . . . 11 хв
III. Актуалізація опорних знань . . . . . 3 хв
IV. Мотивація навчальної діяльності . . 1 хв
V. Вивчення нового матеріалу . . 16 хв
VI. Узагальнення та систематизація знань . . . . . . . . . 10 хв
Практична робота «Аналіз особливостей історичних етапів
взаємодії суспільства і природи»
VII. Підсумки уроку . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 хв
VIII. Домашнє завдання . . 1 хв
Хід уроку
I. Організаційний етап
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на
робочий лад.
ІІ . Перевірка домашнього завдання
1. В иконання тестових завдань
1. Вперше термін «біосфера» введено:
а) В. І. Вернадським;
б) Е. Геккелем;
в) Е. Зюссом.
2. Вчення про біосферу запропоновано:
а) В. І. Вернадським;
б) Е. Геккелем;
в) Е. Зюссом.
3. Біосфера є результатом взаємодії:
а) живої і неживої матерії;
б) живої матерії й господарської діяльності людей;
в) неживої матерії й космічних випромінювань.
4. Хто з учених уперше запропонував термін «екологія»?
а) В. І. Вернадський;
б) К. Руль;
в) Б. Коммонер;
г) Е. Геккель.
5. Що є основним джерелом енергії біосфери?
а) енергія нафти, вугілля, природного газу;
б) ядерна енергія АЕС;
в) енергія Сонця;
г) енергія ядра Землі.
Правильні відповіді: 1 — В; 2 — А; 3 — А; 4 — Г; 5 — В.
2. Індивідуальне завдання учням
Закінчити схему «Властивості складних систем»:
                                                        Властивості складних систем
                   1                  2                  3                 4                    5                  6

3. В права «Оратори»
У кінці минулого уроку учні об’єднались у групи для того,
щоб працювати над створенням плаката на тему «Ми — створіння
природи і повинні жити в гармонії з нею» та підготувати короткий
захист до нього. Представнику кожної групи необхідно захистити
свій плакат (до 1 хв).
4. Творче завдання
Запропонуйте свої міркування щодо висловлювання видат-
ного російського письменника Л. Толстого: «Питання полягає
в тому, що вважати добробутом — поліпшення шляхів сполучення,
поширення книгодрукування, освітлення вулиць, зведення будин-
ків притулку для бідних чи первісне багатство — ліс, дичину, рибу,
сильний фізичний розвиток, чистоту моралі тощо».
III. Актуалізація опорних знань
 Завдання для учнів
Як би ви могли схарактеризувати сучасний стан біосфери?
Назвіть причини ситуації, що склалася.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
 Вступне слово вчителя
Людина
Невидима була в земному стаді.
Суцільний лід, що сунув з полюсів,
Стіснив життя, яке буяло в долах.
Тоді вогонь багаття спалахнув,
Оповістивши звірів про людину.
(М. Волошин)
Природа Землі мільярди років «цілеспрямовано» йшла до
формування якоїсь нової сили, яка була покликана стати своє-
рідним центром управління життям планети. Еволюція земної
природи, історія біосфери сконцентрувалась у людині, у людському
суспільстві. Людина своєю послідовною діяльністю підносить біо-
сферу до нового стану, до нової якості. Багато років тому В. І. Вер-
надський побачив неминучість цього переходу біосфери Землі
в нову якість. Він був глибоко переконаний у всепереможній силі
життя і не допускав думки про те, що Земля коли-небудь огор-
неться некросферою.
Навпаки! Людина прикрасить планету, забезпечить іще біль-
ший її розквіт. Розум захистить природу, візьме її під свій захист.
І новий стан біосфери великий учений назвав ноосферою — сферою
розуму.
Концепцію ноосфери Вернадський сформулював на початку
20-х рр. ХХ ст. Вона — джерело оптимізму і причина великих
дискусій, під час яких її намагаються спростувати за допомогою
конкретних фактів руйнування природи, які й справді змушують
часом думати про нерозумні дії Homo Sapiens. Спробуємо й ми сьо-
годні пірнути в глибини вчення про ноосферу.

V. В ивчення нового матеріалу
1. П оняття про ноосферу
 Розповідь учителя
В. І. Вернадський зазначав, що можливості людини з її ро-
зумом і технікою такі значні, що вона може втручатись у хід
геолого-хімічних процесів Землі і навіть змінювати їх природний
напрямок. Людство має усвідомити свою силу і роль у біосфері,
і тоді настане новий етап її розвитку.
Ноосфера — це етап розвитку біосфери, на якому людина,
свідомо використовуючи свої знання, буде підтримувати існування
біосфери та сприяти її розвитку.
Основні положення вчення В. І. Вернадського про ноосферу
1.Ноосфера —історично останній стан геологічної оболонки біосфери, що перетворюється діяльністю людини
2.Ноосфера -сфера розуму і праці
3.Розвиток ноосфери пов’язаний із розвитком соціально-економічних факторів
4.Зміни біосфери обумовлені як свідомою, так і підсвідомою діяльністю людини.
Обговорення з учнями основних положень учення В. І. Вер-
надського про ноосферу .
Отже, ноосфера — нова, вища стадія еволюції біосфери, яка
пов’язана із виникненням та розвитком у ній людства, яке, пізна-
ючи закони природи та вдосконалюючи техніку, починає впливати
на хід природних та космічних процесів.
 Самостійна робота учнів із таблицею
Розгляньте умови становлення та існування ноосфери (за
В. І. Вернадським), заповніть другу частину таблиці, використову-
ючи позначки «+» або «–», і дайте відповідь на запитання:
• Чи можливе становлення ноосфери на сучасному етапі?
Відповідь обґрунтуйте.
Умови становлення та існування ноосфери за Вернадським                                 Сучасний етап
  • Заселення людиною всієї планети
  • Різке перетворення засобів зв’язку та обміну між країнами
  • Посилення зв’язків, у тому числі й політичних, між усіма країнами Землі
  • Початок переважання геологічної ролі людини над іншими геологічними
  • процесами, які відбуваються в біосфері
  • Розширення меж біосфери та вихід у космос
  • Відкриття нових джерел енергії
  • Рівність людей усіх рас та релігій
  • Збільшення ролі народних мас у вирішенні питань зовнішньої та внутрішньої
  • політики
  • Свобода наукової думки та наукового пошуку від тиску релігійних,
  • філософських і політичних факторів та створення умов, сприятливих
  • для вільної наукової думки
  • Продумана система народної освіти та зростання благоустрою народу
  • Розумне перетворення первісної природи Землі з метою задовольняння
  • всіх матеріальних, естетичних та духовних потреб населення
  • Виключення війн із життя суспільства
(Обговорення відповідей учнів і формулювання висновку.)

2. Е волюція уявлень про місце людини в природі
Протягом тисячоліть людство робило спроби усвідомити своє
місце в природі, визначити своє ставлення до неї, а також визна-
чити межі свого впливу на навколишній світ. Це знайшло відо-
браження у світогляді, філософії того чи іншого періоду існування
і розвитку людських цивілізацій.
Вправа «Установи відповідність». Учитель пропонує учням
розглянути таблицю «Екологічний світогляд людини за різних ча-
сів» і виправити помилку, тобто встановити відповідність між іс-
торичними етапами та особливостями світоглядів, характерними
для них (таблиця може бути зображена на дошці або на екрані
у вигляді слайда, якщо в школі є мультимедійне обладнання):
Еко логічний світог ляд людини за різних час ів
Історичний етап                                           Світогляд
1. Первісна людина    А. Природа не безмежна і людина — не володар природи
2. Античні часи          Б. Природа як об’єкт необмеженої експансії капіталу та джерело
отримання нових прибутків. Людина — володар природи

3. Середньовіччя         В. Повернення світогляду античних часів
4. Епоха Відродження    Г. Природа — основа небесної Божої благодаті, здатна задоволь-
нити потреби людини

5. Капіталістичний період    Д. Природа — мірило мудрості, вершина доцільності, гармонії
і краси

6. Сучасний період      Е. Навколишній світ — цілісний і є сукупністю істот, споріднених
із людиною. Природа одухотворена, наділена такими самими
властивостями, що й людина

Правильні відповіді: 1 — Е, 2 — Д, 3 — Г, 4 — В, 5 — Б,
6 — А.

Доповідь учня (Випереджувальне завдання)
Масштаби й наслідки антропогенного впливу на природне
середовище на сучасному етапі.
Підведення підсумку вчителем
Сьогодні можна констатувати, що біосфера справді різко змі-
нюється під впливом технологічної діяльності людини, дедалі біль-
ше замінюється техносферою, у якій дехто з учених іще недавно
схильний був убачати початок формування ноосфери, передбачуваної
В. І. Вернадським. Проте сьогодні стало ясно, що наступ тех-
носфери супроводжується такими змінами природного середовища,
які вже почали загрожувати самому існуванню людини на Землі.
Відбувається прискорене руйнування основних, життєво важливих
частин біосфери, яке прогресує й уже здатне призвести до її повної
деградації й загибелі, що автоматично означає загибель людства,
оскільки люди не можуть існувати в іншому середовищі, ніж те,
у якому вони з’явилися та існували. Отже, дедалі активніше руха-
ючи вперед «технічний прогрес», людство лише погіршує загальну
ситуацію в біосфері й своє власне становище в ній.
У результаті тривалого антропогенного впливу на природне
середовище сталися такі глобальні зміни природних процесів і ком-
понентів природи:
• порушення теплового балансу планети;
• зміна ланок колообігу речовин і енергії;
• забруднення навколишнього середовища;
• деградація компонентів природи;
• формування антропогенних модифікацій ландшафтів.
Усі ці зміни природних процесів і компонентів природи ми
будемо розглядати, починаючи з наступного уроку.
VI. У загальнення та систематизація знань
Практична робота
А наліз особливостей історичних етапів взаємо дії
суспільства і природи
1. Прочитайте текст підручника або додатковий теоретичний
матеріал за темою «Історичні етапи взаємодії суспільства
й природи та їх екологічні особливості».
2. Заповніть таблицю.
Особ ливост і вза ємод ії людс ького сусп ільства і природ и
№ з/п    Назва історичного етапу       Тривалість етапу          Масштаби й  характервпливу               людини на природу.

 3. Сформулюйте висновок. Дайте відповіді на запитання:
а) Який історичний етап відзначився значним впливом лю-
дини на природу? Із чим це пов’язано?
50
б) Як ви розумієте слова В. Вернадського: «У геологічній
історії біосфери перед людиною відкривається величезне
майбутнє, якщо вона зрозуміє це і не буде застосовувати
свій розум для самознищення»? Наведіть приклади вико-
ристання людством свого розуму для самознищення.
VII. Підсумки уроку 
Розповідь учителя
Сьогодні на уроці ми дійшли висновку, що розвиток люд-
ського суспільства неможливий без взаємодії з довкіллям. Люди
перетворюють природу, отримуючи від неї все необхідне для жит-
тя — енергію, продукти харчування, різні матеріали. Природа за-
довольняє й естетичні потреби людини. Але цей процес може по-
вернутися для людства зовсім іншим боком. Добробут і комфорт
можуть стати небезпечною ілюзією, якщо не потурбуватися про
збереження нашої біосфери. А для цього необхідна екологічна гра-
мотність і культура.
Заповідь, якою повинні користуватися всі люди, сформульо-
вана в казці А. Сент-Екзюпері: «Є таке тверде правило: уранці
встав, умився, привів себе в порядок — і одразу приведи в порядок
свою планету».
Сподіваюся, що відтепер ви будете завжди дотримуватися
цього золотого правила.
VIII. Домашнє завдання
Прочитати відповідний параграф підручника, виконати
письмове завдання.
Екологічна задача: Туристична група зупинилася на ніч. Як
організувати зупинку, щоб негативний вплив на навколишню при-
роду був мінімальним?
Підготувати доповідь на тему «Діоксини».



Комментариев нет:

Отправить комментарий