суббота, 2 марта 2013 г.


Урок 8
Тема. Контрольна робота з тем «Екологія як
наука про довкілля», «Природа і людина.
Системний підхід», «Проблема забруднення
навколишнього середовища та стійкості
геосистем до антропогенних навантажень»
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів із тем «Екологія як наука про
довкілля», «Природа і людина. Системний підхід», «Проблема забруднення на-
вколишнього середовища та стійкості геосистем до антропогенних навантажень»;
виявити ускладнення в засвоєнні навчального матеріалу та визначити шляхи їх
подолання.
Обладнання та матеріали: дидактичний матеріал (індивідуальні різнорівневі завдання).
Базові поняття та терміни: екологія, аутекологія, синекологія, демекологія, біосферологія,
біоценологія, моніторинг, моделювання, прогнозування, картографія, теоретична
екологія, прикладна екологія, складні системи, біосфера, межі біосфери, жива речо-
вина, озоновий екран, атмосфера, гідросфера, літосфера, стратосфера, тропосфера,
деградація природи, причини деградації, забруднення, види забруднення, джерела
забруднення, ерозія, види ерозії, стійкість геосистем.
Тип уроку: контроль знань.
Методи навчання: методи контролю.
Структура уроку
I. Організаційний етап . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 хв
II. Виконання роботи . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40 хв
III. Підсумки уроку . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 хв
IV. Домашнє завдання . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 хв
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учитель проводить інструктаж учнів щодо виконання
роботи та її оформлення.
ІІ . Виконання роботи
Контрольна робота
Варіант 1
1 рівень
Виберіть одну правильну відповідь із запропонованих варіантів.
За кожну правильну відповідь — 0,5 бала.
1. Термін «екологія» запропонував:
а) Е. Геккель;
б) В. Докучаєв;
в) В. Вернадський;
г) Е. Зюсс.
2. Накопичення якого газу спричинює парниковий ефект?
а) Кисню;
б) вуглекислого газу;
в) азоту;
г) амоніаку.
3. Біосфера — це:
а) область існування живих організмів;
б) водна оболонка нашої планети;
в) зовнішня тверда оболонка Землі;
г) повітряна оболонка.
4. Серед теплових забруднювачів води перше місце посідають:
а) ТЕС;
б) АЕС;
в) підприємства харчової промисловості;
г) підприємства текстильної промисловості.
5. Моніторинг — це:
а) розробка нормативних документів щодо врахування питань
енергозбереження;
б) центральний орган державної виконавчої влади;
в) система захисту населення і довкілля від впливу випро-
мінювання;
г) система спостережень, оцінки і прогнозу навколишнього
середовища.
6. Вивченням середовища проживання організму займається
підрозділ теоретичної екології:
а) синекологія;
б) аутекологія;
в) біосферологія;
г) демекологія.
2 рівень
Виберіть декілька правильних відповідей із запропонованих
варіантів. За кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
1. Наслідки забруднення атмосфери:
а) парниковий ефект;
б) північне сяйво;
в) смог;
г) озонова дірка;
д) кислотні дощі.
2. Що призводить до зменшення площ сільськогосподарських
угідь на Землі?
а) Ерозія ґрунтів;
б) будівництво міст, промислових об’єктів, транспортних ко-
мунікацій;
в) зміна клімату;
г) кислотні дощі;
д) опустелювання.
3. Підвищення температури води у водоймах унаслідок тепло-
вого забруднення сприяє:
а) посиленому розмноженню м’ясоїдних риб;
б) прискоренню «цвітіння»;
в) зміні кольору води до світло-зеленого і навіть до блакитного;
г) замиканню біотичного кругообігу;
д) втраті водою розчиненого кисню.
3 рівень
За кожну повну відповідь — 1,5 бали.
1. Закінчить висловлювання Д. Дарелла: «Ми отримали в спа-
док невимовно прекрасний сад, але біда наша в тому, що
ми…», — та поясніть його.
2. Назвіть десять причин заборони використання одноразового
посуду.
4 рівень
За повну відповідь — 3 бали.
Розкрийте можливості однієї людини для покращення еколо-
гічної ситуації навколо себе.
Правильні відповіді: 1 рівень: 1 — а; 2 — б; 3 — а; 4 — б;
5 — г; 6 — б. 2 рівень: 1 — а, в, г, д; 2 — а, б, д; 3 — б, д.
Варіант 2
1 рівень
Виберіть одну правильну відповідь із запропонованих варіантів.
За кожну правильну відповідь — 0,5 бала.
1. Укажіть стан біосфери, при якому розумова діяльність лю-
дини стає визначальним фактором її розвитку:
а) гідросфера;
б) ноосфера;
в) геосфера;
г) літосфера.
2. Кислотні дощі виникають у результаті забруднення повітря:
а) вуглекислим газом;
б) фтором і хлором;
в) оксидами нітрогену й сульфуру;
г) вуглеводнями.
3. Перший (давній) період взаємовідносин людини і природи
характеризується:
а) пристосуванням людини до природи;
б) взаємодією з природою;
в) боротьбою з природою;
г) розвитком глобальної екологічної кризи.
4. Сучасна екологія як наука об’єднує такі основні напрямки:
а) популяційну екологію, біогеоценологію, екосистемологію,
мегаекологію;
б) демекологію, біоценологію, екосистемологію, мегаекологію;
в) екологію тварин, екологію рослин, екологію мікроорганізмів;
г) теоретичний і прикладний.
5. Найбільш масштабним і небезпечним забрудненням для лю-
дини та екосистем є:
а) фізичне;
б) біологічне;
в) хімічне;
г) радіаційне.
6. Озоновий шар захищає все живе на Землі від:
а) теплового випромінювання;
б) ультрафіолетового випромінювання;
в) грозових розрядів;
г) ударів метеоритів.
2 рівень
Виберіть декілька правильних відповідей із запропонованих
варіантів. За кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
1. Назвіть найбільші джерела біологічного забруднення навко-
лишнього середовища:
а) нафтопереробні заводи;
б) тваринницькі комплекси;
в) комбінати з виробництва хімічного волокна;
г) підприємства промислового біосинтезу.
2. Які фактори роблять тютюновий дим одним із найбільш
шкідливих забруднювачів повітря?
а) Наявність канцерогенних речовин;
б) наявність майже 200 отруйних речовин;
в) поширення куріння серед молоді;
г) висока вартість цигарок.
3. Які з проблем належать до тих, що стосуються людини та
навколишнього середовища?
а) Ліквідування неосвіченості;
б) продуктова;
в) запобігання світової ядерної катастрофи;
г) екологічна;
д) використання досягнень науково-технологічного прогресу.
3 рівень
За кожну повну відповідь — 1,5 бала.
1. Чи можна вести господарську діяльність, не змінюючи при-
роду? Як, на ваш погляд, можна розв’язати цю проблему?
2. Назвіть десять причин заборони спалювання листя.
4 рівень
За повну відповідь — 3 бали.
У чому полягають причини стійкості геосистем? Чому не
може бути абсолютної стійкості?
Правильні відповіді: 1 рівень: 1 — б; 2 — в; 3 — а; 4 — г;
5 — г; 6 — б. 2 рівень: 1 — б, г; 2 — а, б; 3 — б, в, г.
III. Підсумки уроку
Спостерігаючи за учнями під час уроку, учитель визна-
чає, які запитання створили ускладнення, і звертає увагу учнів на
те, над чим слід додатково попрацювати.
IV. Домашнє завдання
Повторити матеріал підручника або конспект.

Комментариев нет:

Отправить комментарий