Урок 17
Тема. Контрольна робота з тем «Проблема зміни
ланок колообігу речовин та енергії», «Пробле-
ма збалансованого природокористування»,
«Проблема збереження біотичного і ландшафт-
ного різноманіть», «Проблема оптимальної
ландшафтно-екологічної організації території»
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів із тем «Проблема зміни ланок
колообігу речовин та енергії», «Проблема збалансованого природокористуван-
ня», «Проблема збереження біотичного і ландшафтного різноманіть», «Проблема
оптимальної ландшафтно-екологічної організації території»; виявити ускладнення
в засвоєнні навчального матеріалу та визначити шляхи їх подолання.
Обладнання та матеріали: дидактичний матеріал (індивідуальні різнорівневі завдання).
Базові поняття та терміни: колообіг речовин та енергії, біогеохімічний цикл, великий та малий
колообіги речовин, збалансований розвиток, збалансоване природокористування,
природо-ресурсний потенціал, біологічна продуктивність, біологічна продукція,
невиснажливе природокористування, біорізноманіття, генетичне біорізноманіття,
видове біорізноманіття, екосистемне біорізноманіття, деградація біорізноманіття,
природозаповідання, заповідник, природний національний парк, заказник, бота-
нічний сад, зоологічний парк, природно-заповідний фонд, екомережа, структурні
елементи екомережі, оптимізація, оптимізація території, критерії оптимізації те-
риторії, природоохоронна функція, антропоекологічна функція, антропогенні на-
вантаження.
Тип уроку: контроль знань.
Методи навчання: методи контролю.
Структура уроку
I. Організаційний етап . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 хв
II. Виконання роботи . . . . . . . . . 40 хв
III. Підсумки уроку . . . . . . . . . . . 1 хв
IV. Домашнє завдання . . . . . . . . . 1 хв
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учитель проводить інструктаж учнів щодо виконання
роботи та її оформлення.
II. Виконання роботи
Контрольна робота
Варіант 1
1 рівень
Виберіть одну правильну відповідь із запропонованих варіантів.
За кожну правильну відповідь — 0,5 бала.
1. Заповідники — це:
а) території, де не допускається вплив людини на природні
процеси;
б) території, які зберігаються людиною в естетичних, оздо-
ровчих, наукових та освітніх цілях, де заборонено вико-
ристання природних ресурсів;
в) території, на яких протягом ряду років (або постійно) в пев-
ні сезони (чи протягом року) охороняються окремі види
або частина природного комплексу;
г) усі відповіді неправильні.
2. Коли був прийнятий закон про Червону книгу України?
а) 1964 р.;
б) 1976 р.;
в) 1982 р.;
г) 1991 р.
3. Максимальна шкода наноситься навколишньому середовищу
при позбавленні від стійких органічних речовин — полімерів
(наприклад поліетилену) шляхом:
а) спалювання;
б) розкладання;
в) поховання;
г) утилізації.
4. Який відсоток території України перебуває під об’єктами
природно-заповідного фонду?
а) 5 %;
б) 6 %;
в) 10 %;
г) 25 %.
5. Колообіг речовин у біосфері — це:
а) обмін речовин і енергії організмів із зовнішнім середовищем;
б) природний циклічний рух хімічних елементів від одного
компонента біосфери до іншого з поверненням до вихідного
стану;
в) обмін речовин і енергії організмів одне з одним;
г) процеси руху хімічних елементів, які відбуваються за
участю живої речовини.
6. Яким організмам належить виняткова роль у міграції атомів?
а) Мікроорганізмам;
б) рослинам;
в) тваринам;
г) людині.
2 рівень
Виберіть декілька правильних відповідей із запропонованих
варіантів. За кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
1. Назвіть основні причини скорочення лісових ресурсів — «ле-
гень планети»:
а) використання лісів як палива;
б) вирубка лісів з метою збільшення сільськогосподарських
угідь, під будівництво міст, доріг;
в) деградація лісів через забруднення повітряного середови-
ща, ґрунтів;
г) зникнення багатьох видів рослин і тварин;
д) воєнні конфлікти.
2. Основний контроль за станом навколишнього середовища
в Україні здійснюють:
а) Міністерство охорони здоров’я і природи;
б) санітарно-епідеміологічні служби;
в) гідрометеослужба;
г) «Партія зелених».
3. Оптимізація навколишнього середовища людини здійснюєть-
ся з метою:
а) забезпечення найкращого стану здоров’я населення;
б) найбільш повного задоволення потреб при одночасному
збереженні якості навколишнього середовища;
в) посилення процесів інтенсифікації в промисловості й сіль-
ському господарстві;
г) прискорення темпів зростання міського населення;
д) відкриття нових родовищ корисних копалин.
Правильні відповіді: 1 рівень: 1 — а, 2 — в, 3 — а, 4 — б,
6 — б; 2 рівень: 1 — а, б, в; 2 — а, б, в; 3 — а, б.
3 рівень
За кожну повну відповідь — 1,5 бала.
1. Розкрити суть першого закону Б. Коммонера «Усе пов’язано
з усім».
2. Доведіть необхідність нормування антропогенного наванта-
ження на екосистеми.
4 рівень
За повну відповідь — 3 бали.
Чи може бути достатнім заходом для охорони природи ство-
рення заповідників і заказників? Відповідь обґрунтуйте.
Варіант 2
1 рівень
Виберіть одну правильну відповідь із запропонованих варіантів.
За кожну правильну відповідь — 0,5 бала.
1. Національні парки — це:
а) території, де не допускається вплив людини на природні
процеси;
б) території, які зберігаються людиною в естетичних, оздо-
ровчих, наукових та освітніх цілях, де заборонено вико-
ристання природних ресурсів;
в) території, на яких протягом ряду років (або постійно) в пев-
ні сезони (чи протягом року) охороняються окремі види
або частина природного комплексу;
г) усі відповіді неправильні.
2. Укажіть, коли була створена комісія з охорони зникаючих
видів рослин і тварин при ООН:
а) 1948 р.;
б) 1954 р.;
в) 1967 р.;
г) 1975 р.
3. У якому типі колообігу приймають участь живі організми?
а) Малому;
б) великому;
в) середньому;
г) усі відповіді неправильні.
4. До якого відсотку слід довести площу об’єктів природно-
заповідного фонду планети Земля згідно програми дій ХХІ ст.?
а) 10–12 %;
б) 30–35 %;
в) 25–30 %;
г) 15–20 %.
5. Азот (Нітроген) атмосфери потрапляє в біологічний цикл ко-
лообігу речовин через діяльність таких бактерій:
а) денітрифікуючих;
б) нітрифікуючих;
в) амоніфікуючих;
г) азотофіксуючих.
6. Провідна роль у підтриманні сталого газового складу в ат-
мосфері належить:
а) людині;
б) тваринам;
в) рослинам;
г) грибам.
2 рівень
Виберіть декілька правильних відповідей із запропонованих
варіантів. За кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
1. Основні причини втрати біологічної різноманітності:
а) зростаюча чисельність населення;
б) зростаюче споживання ресурсів;
в) зневажливе ставлення до біологічних видів і систем;
г) незаконне полювання і систематичне вирубування лісу;
д) усі відповіді неправильні.
2. Назвіть біосферні заповідники, розміщені на території України:
а) Асканія-Нова;
б) Луганський;
в) Чорноморський;
г) Шацький.
3. Які з явищ призвели до виникнення екологічної кризи на
Землі?
а) Утворення озонових дірок;
б) освоєння космічного простору;
в) комп’ютеризація;
г) забруднення Світового океану;
д) винищення лісів.
3 рівень
За кожну повну відповідь — 1,5 бала.
1. Поясніть закон Коммонера «Все повинно кудись подітися».
2. Довести необхідність використання екологічних знань у мис-
ливстві й рибальстві.
4 рівень
За повну відповідь — 3 бали.
Чи можна вести господарську діяльність, не змінюючи при-
роду? Як, на ваш погляд, можна розв’язати цю проблему?
Правильні відповіді: 1 рівень: 1 — б; 2 — а; 3 — а; 4 — а;
5 — г; 6 — б; 2 рівень: 1 — а, б, г; 2 — а, в; 3 — а, г, д.
III. Підсумки уроку
Спостерігаючи за учнями під час уроку, учитель визна-
чає, які питання викликали ускладнення, і звертає увагу учнів на
те, над чим слід додатково попрацювати.
IV. Дом ашнє завдання
Повторити матеріал підручника або конспект.
Тема. Контрольна робота з тем «Проблема зміни
ланок колообігу речовин та енергії», «Пробле-
ма збалансованого природокористування»,
«Проблема збереження біотичного і ландшафт-
ного різноманіть», «Проблема оптимальної
ландшафтно-екологічної організації території»
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів із тем «Проблема зміни ланок
колообігу речовин та енергії», «Проблема збалансованого природокористуван-
ня», «Проблема збереження біотичного і ландшафтного різноманіть», «Проблема
оптимальної ландшафтно-екологічної організації території»; виявити ускладнення
в засвоєнні навчального матеріалу та визначити шляхи їх подолання.
Обладнання та матеріали: дидактичний матеріал (індивідуальні різнорівневі завдання).
Базові поняття та терміни: колообіг речовин та енергії, біогеохімічний цикл, великий та малий
колообіги речовин, збалансований розвиток, збалансоване природокористування,
природо-ресурсний потенціал, біологічна продуктивність, біологічна продукція,
невиснажливе природокористування, біорізноманіття, генетичне біорізноманіття,
видове біорізноманіття, екосистемне біорізноманіття, деградація біорізноманіття,
природозаповідання, заповідник, природний національний парк, заказник, бота-
нічний сад, зоологічний парк, природно-заповідний фонд, екомережа, структурні
елементи екомережі, оптимізація, оптимізація території, критерії оптимізації те-
риторії, природоохоронна функція, антропоекологічна функція, антропогенні на-
вантаження.
Тип уроку: контроль знань.
Методи навчання: методи контролю.
Структура уроку
I. Організаційний етап . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 хв
II. Виконання роботи . . . . . . . . . 40 хв
III. Підсумки уроку . . . . . . . . . . . 1 хв
IV. Домашнє завдання . . . . . . . . . 1 хв
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учитель проводить інструктаж учнів щодо виконання
роботи та її оформлення.
II. Виконання роботи
Контрольна робота
Варіант 1
1 рівень
Виберіть одну правильну відповідь із запропонованих варіантів.
За кожну правильну відповідь — 0,5 бала.
1. Заповідники — це:
а) території, де не допускається вплив людини на природні
процеси;
б) території, які зберігаються людиною в естетичних, оздо-
ровчих, наукових та освітніх цілях, де заборонено вико-
ристання природних ресурсів;
в) території, на яких протягом ряду років (або постійно) в пев-
ні сезони (чи протягом року) охороняються окремі види
або частина природного комплексу;
г) усі відповіді неправильні.
2. Коли був прийнятий закон про Червону книгу України?
а) 1964 р.;
б) 1976 р.;
в) 1982 р.;
г) 1991 р.
3. Максимальна шкода наноситься навколишньому середовищу
при позбавленні від стійких органічних речовин — полімерів
(наприклад поліетилену) шляхом:
а) спалювання;
б) розкладання;
в) поховання;
г) утилізації.
4. Який відсоток території України перебуває під об’єктами
природно-заповідного фонду?
а) 5 %;
б) 6 %;
в) 10 %;
г) 25 %.
5. Колообіг речовин у біосфері — це:
а) обмін речовин і енергії організмів із зовнішнім середовищем;
б) природний циклічний рух хімічних елементів від одного
компонента біосфери до іншого з поверненням до вихідного
стану;
в) обмін речовин і енергії організмів одне з одним;
г) процеси руху хімічних елементів, які відбуваються за
участю живої речовини.
6. Яким організмам належить виняткова роль у міграції атомів?
а) Мікроорганізмам;
б) рослинам;
в) тваринам;
г) людині.
2 рівень
Виберіть декілька правильних відповідей із запропонованих
варіантів. За кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
1. Назвіть основні причини скорочення лісових ресурсів — «ле-
гень планети»:
а) використання лісів як палива;
б) вирубка лісів з метою збільшення сільськогосподарських
угідь, під будівництво міст, доріг;
в) деградація лісів через забруднення повітряного середови-
ща, ґрунтів;
г) зникнення багатьох видів рослин і тварин;
д) воєнні конфлікти.
2. Основний контроль за станом навколишнього середовища
в Україні здійснюють:
а) Міністерство охорони здоров’я і природи;
б) санітарно-епідеміологічні служби;
в) гідрометеослужба;
г) «Партія зелених».
3. Оптимізація навколишнього середовища людини здійснюєть-
ся з метою:
а) забезпечення найкращого стану здоров’я населення;
б) найбільш повного задоволення потреб при одночасному
збереженні якості навколишнього середовища;
в) посилення процесів інтенсифікації в промисловості й сіль-
ському господарстві;
г) прискорення темпів зростання міського населення;
д) відкриття нових родовищ корисних копалин.
Правильні відповіді: 1 рівень: 1 — а, 2 — в, 3 — а, 4 — б,
6 — б; 2 рівень: 1 — а, б, в; 2 — а, б, в; 3 — а, б.
3 рівень
За кожну повну відповідь — 1,5 бала.
1. Розкрити суть першого закону Б. Коммонера «Усе пов’язано
з усім».
2. Доведіть необхідність нормування антропогенного наванта-
ження на екосистеми.
4 рівень
За повну відповідь — 3 бали.
Чи може бути достатнім заходом для охорони природи ство-
рення заповідників і заказників? Відповідь обґрунтуйте.
Варіант 2
1 рівень
Виберіть одну правильну відповідь із запропонованих варіантів.
За кожну правильну відповідь — 0,5 бала.
1. Національні парки — це:
а) території, де не допускається вплив людини на природні
процеси;
б) території, які зберігаються людиною в естетичних, оздо-
ровчих, наукових та освітніх цілях, де заборонено вико-
ристання природних ресурсів;
в) території, на яких протягом ряду років (або постійно) в пев-
ні сезони (чи протягом року) охороняються окремі види
або частина природного комплексу;
г) усі відповіді неправильні.
2. Укажіть, коли була створена комісія з охорони зникаючих
видів рослин і тварин при ООН:
а) 1948 р.;
б) 1954 р.;
в) 1967 р.;
г) 1975 р.
3. У якому типі колообігу приймають участь живі організми?
а) Малому;
б) великому;
в) середньому;
г) усі відповіді неправильні.
4. До якого відсотку слід довести площу об’єктів природно-
заповідного фонду планети Земля згідно програми дій ХХІ ст.?
а) 10–12 %;
б) 30–35 %;
в) 25–30 %;
г) 15–20 %.
5. Азот (Нітроген) атмосфери потрапляє в біологічний цикл ко-
лообігу речовин через діяльність таких бактерій:
а) денітрифікуючих;
б) нітрифікуючих;
в) амоніфікуючих;
г) азотофіксуючих.
6. Провідна роль у підтриманні сталого газового складу в ат-
мосфері належить:
а) людині;
б) тваринам;
в) рослинам;
г) грибам.
2 рівень
Виберіть декілька правильних відповідей із запропонованих
варіантів. За кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
1. Основні причини втрати біологічної різноманітності:
а) зростаюча чисельність населення;
б) зростаюче споживання ресурсів;
в) зневажливе ставлення до біологічних видів і систем;
г) незаконне полювання і систематичне вирубування лісу;
д) усі відповіді неправильні.
2. Назвіть біосферні заповідники, розміщені на території України:
а) Асканія-Нова;
б) Луганський;
в) Чорноморський;
г) Шацький.
3. Які з явищ призвели до виникнення екологічної кризи на
Землі?
а) Утворення озонових дірок;
б) освоєння космічного простору;
в) комп’ютеризація;
г) забруднення Світового океану;
д) винищення лісів.
3 рівень
За кожну повну відповідь — 1,5 бала.
1. Поясніть закон Коммонера «Все повинно кудись подітися».
2. Довести необхідність використання екологічних знань у мис-
ливстві й рибальстві.
4 рівень
За повну відповідь — 3 бали.
Чи можна вести господарську діяльність, не змінюючи при-
роду? Як, на ваш погляд, можна розв’язати цю проблему?
Правильні відповіді: 1 рівень: 1 — б; 2 — а; 3 — а; 4 — а;
5 — г; 6 — б; 2 рівень: 1 — а, б, г; 2 — а, в; 3 — а, г, д.
III. Підсумки уроку
Спостерігаючи за учнями під час уроку, учитель визна-
чає, які питання викликали ускладнення, і звертає увагу учнів на
те, над чим слід додатково попрацювати.
IV. Дом ашнє завдання
Повторити матеріал підручника або конспект.
В первом варианте нет ответа на пятый вопрос
ОтветитьУдалитьХочется знать откуда взяты правильные ответы? И каков процент верности ответов?
ОтветитьУдалитьПізда
ОтветитьУдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьШто ета такое
ОтветитьУдалитьГде тут барьбу включіть
ОтветитьУдалитьПізда, відповіді найшов нахуй, завтра на олімпіаду літю
ОтветитьУдалитьЩо за унікум робив ці відповіді , безліч ошибок
ОтветитьУдалить